Nytårscup 2020

Tilskuerne var næsten lige så meget på som spillerne, da klubbens traditionelle nytårscup fandt sted lørdag d. 11. januar 2020. Arrangementet var udsolgt med 21 spillere til start.

Dagen bød på en masse god tennis og mange tætte kampe. Således blev syv af de 21 kampe afgjort i tiebreak og ingen tabte med 6-0 (arrangørernes skræk, da det indikerer forkert seeding).

I Cafeen var der højt humør hele dagen. Det faldt dog med et par grader, da vi lige før lukketid løb tør for øl. Arrangørerne har lovet, at det ikke gentager sig næste år.

Normalt er der til disse turneringer en eller to spillere, der vinder alle sine fire sæt. Det skete dog ikke i år. Til gengæld sluttede hele otte spillere med at vinde tre sæt, og så skulle der tælles partier. Her var et af vore nye medlemmer - Duc - skarpest med et plus på 11 partier. Tobias spillede double for første gang, men han skulle måske overveje en karriere i denne disciplin; han fik 3 sejre og blev nr. 2 i turneringen.

Samlet blev resultatet således:

1. Duc 3 sæt og +11 i partier
2. Tobias 3 sæt og +8 i partier
3. Philippe 3 sæt og +7 i partier
3. Huan 3 sæt og +7 i partier
5. Thomas C. 3 sæt og +6 i partier

De øvrige med 3 sejre var Aage, Bo og Mads T.

Som altid var dagen krydret med fine detaljer, som da Bo besvarede en netruller med endnu en netruller, eller da hans to modspillere næsten kunne nå en af hans bolde med det resultat, at de begge endte med at blive viklet ind i minitennisnettet i kanten af banen.

Stor tak til klubbens faste eventmager, Jan Holmgren, for at arrangere løjerne.